Ebeveynlere çağrı: Çocuklarınız TV izlerken bunu yapın

Eğitim yazılımı üzerine faaliyet gösteren bir firma, çocuklara TV programlarını veya çizgi filmleri altyazılı olarak göstermenin, dört ila yedi yaş arasındaki çocukların okuma yeteneğini geliştirdiğini buldu.

Firma adına konuşan bir sözcü, araştırmanın televizyon izleyerek geçirilen zamanın eğitici olabileceğini gösterdiğini söyledi.

Yapılan açıklamada, “Bunu akşam yemeğine gizlice sebze koymak gibi düşünmeyi seviyoruz, çocuklar bunu fark etmiyor ama onlara çok iyi bir şey yaptığınızı biliyorsunuz.”

“Altyazıları açmak çocuklara kelime dağarcığını geliştirme fırsatı verebilir ve onları yetkin okuyuculara dönüştürmeye yardımcı olabilir.”

“Altyazıları açarsanız, çocuklar yalnızca bir yıl içinde tüm ‘Harry Potter’, ‘Narnia’ ve ‘Yüzüklerin Efendisi’ kitaplarının yanı sıra Roald Dahl’ın yazdığı her şeyde bulunan aynı sayıda kelimeyi ‘okuyacak’.” sözleri yer aldı.

Araştırmacılar ayrıca, en çok “yüksek frekanslı kelimeye” sahip programları bulmak için çocuklara yönelik televizyon programlarının 1000 bölümünü de analiz etti.

Analiz sonucunda “anne, baba, insanlar, bak, dedi, ev, orada, ne zaman, ne, o ve onlar” gibi kelimelerin en sık oranda görüldüğü tespit edildi.

Araştırmacılar, İngiltere’deki çocukların her gün ortalama 3 saat 16 dakikayı televizyon izleyerek geçirdiğini de ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x